Î.P.S. Teodosie anunță că va aduce Lumina Sfântă de pe mare și anul acesta.

Î.P.S. Teodosie anunță că va aduce Lumina Sfântă de pe mare și anul acesta.

Î.P.S. Teodosie anunță că va aduce Lumina Sfântă de pe mare și anul acesta. 430 245 C Ovidiu

Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Prea Sfinţitul Teodosie, a anunţat marţi că şi în acest an va veni cu Lumina Sfântă de pe mare. Apoi, va porni într-o procesiune până în Parcul Catedralei, unde va fi împărţită credincioşilor. El a precizat că Lumina Sfântă va fi adusă de pe mare, la Constanţa. Concluzia noastră: Î.P.S. Teodosie Petrescu, după cum ne-a dovedit ani la rând, încă lucrează la imaginea sa și se face remarcat de câte ori are ocazia. Patriarhia română, va aduce și anul acesta de la Ierusalim Lumina Sfântă, pe care o va duce în toate mitropoliile din România. Ce te face pe tine mai special să aduci celor din Constanța de pe mare? Sau este lumină din Crimeea, trimisă de Kirril al Moscovei? Asta nu putem înțelege, cum în fiecare an tu nu respecți protocoalele. Să nu mai aducem în discuție că ai repetat în pandemie slujba de Paști ca să încasezi bani de două ori. Poate într-o zi ne trezim cu tine că trimiți un porumbel după ramura de măslin, simbolul păcii, spunându-ne că tu ai adus pacea în Ucraina, iar noi trebuie să te alegem Patriarh al BOR.

 

https://stire9.ro/stiri/eveniment/ips-teodosie-anunta-ca-va-aduce-lumina-sfanta-de-pe-mare-si-anul-acesta-mesajul-arhiepiscopului-tomisului-7828622

Banner

Leave a Reply

    Back to top