Diana Șoșoacă a fost citată de procurori într-un dosar penal pentru promovarea ideilor legionare. Diana Șoșoacă a fost citată de Parchetul General să se prezinte marţi, 23 septembrie, pentru a fi audiată în calitate de suspect, pentru săvârşirea mai multor infracţiuni, printre care lipsire de libertate, ultraj şi promovarea în public a unor idei şi doctrine legionare. Aceasta a transmis: „Nu vin pe 23 (septembrie – n.red.), că n-am cum.”
Concluzia noastră: Suveranismul, pe un butoi de pulbere. După cazul lui Călin Georgescu, trimis în judecată pentru complicitate la tentativă de comitere a unor acțiuni împotriva ordinii constituționale și pentru comunicarea de informații false, și Diana Șoșoacă a ajuns în atenția procurorilor, fiind citată într-un dosar privind promovarea ideilor legionare.
P.S. După o perioadă în care se prezentau ca fiind uniți și solidari, partidul AUR s-a destrămat. George Simion a rămas la conducerea formațiunii, în timp ce Călin Georgescu a decis să se retragă, declarând că AUR nu reprezintă valorile suveraniste. La rândul său, Diana Șoșoacă a părăsit partidul și s-a alăturat formațiunii SOS, unde a preluat conducerea. Divergențele dintre foștii aliați au dus la schimburi dure de replici, ceea ce a creat confuzie în rândul electoratului. În prezent, Diana Șoșoacă se află în atenția procurorilor, fiind citată într-un dosar privind promovarea ideilor legionare. Există așteptări ca aceasta să nu se prezinte la audieri și să transforme situația într-un scandal public, strategie prin care, în trecut, și-a consolidat imaginea în rândul susținătorilor. Totuși, legea prevede că, în cazul refuzului de a răspunde citației, poate fi adusă cu mandat, pentru că nimeni nu este mai presus de lege. Atât Șoșoacă, cât și Simion și Georgescu se declară nevinovați, invocând constant ideea „statului paralel” care ar încerca să le închidă gura. Discursul lor a contribuit însă la polarizarea societății, alimentând suspiciunea, dezbinarea și neîncrederea în instituții. Deși fără o expertiză clară în domeniile pe care le abordează – de la istorie și medicină până la politică – acești lideri și-au construit notorietatea pe baza unor mesaje populiste și controversate. Rezultatul este o scenă publică tot mai tensionată, marcată de scandaluri și confruntări care slăbesc încrederea cetățenilor în democrație și statul de drept.
Morala: Șoșoacă, Simion și Georgescu au demonstrat că, dacă nu pot să conducă România, măcar pot conduce circul politic de la televizor. Și totuși, este ceva: nu e puțin lucru să reușești să ții prima pagină a presei aproape în fiecare zi.
https://adevarul.ro/politica/diana-sosoaca-chemata-la-parchetul-general-2473343.html
Leave a Reply