❗❗Odată cu picarea Guvernului Veștea, România a ratat la mustață șansa istorică de a o revedea la cârma Educației pe marea luminătoare a neamului, „erudita” Monica Anisie, venită direct de pe baricadele PNL, din tabăra puciștilor. Din fericire, am scăpat de data asta de reinstalarea unui mandat catastrofal la învățământ, care ne-ar fi procopsit din nou cu genul de incompetență managerială ce a definit trecutul său ministerial.
❗❗Privind însă dincolo de ironie, prăpastia este dureroasă. Acum un secol, învățământul românesc era clădit de Spiru Haret, un vizionar, matematician și pedagog de geniu care a pus bazele sistemului modern de învățământ și a reformat școala din temelii. Văzând ce am ajuns să avem în zilele noastre și cum viitorul copiilor a devenit o simplă monedă de schimb între bisericuțele și taberele din partide, marele reformator cu siguranță se răsucește în mormânt. Din păcate, scaunul unui uriaș al culturii a ajuns doar un premiu de consolare pentru personaje de nivelul Monicăi Anisie, un exemplu perfect al degradării în care a căzut școala românească.
Leave a Reply