Crin Antonescu lansează un nou atac la adresa lui Ilie Bolojan.

Crin Antonescu lansează un nou atac la adresa lui Ilie Bolojan.

Crin Antonescu lansează un nou atac la adresa lui Ilie Bolojan. 1600 851 C Ovidiu

Fostul prezidențiabil Crin Antonescu a susținut, într-o discuție cu europarlamentarul Gheorghe Piperea, că actualul premier Ilie Bolojan are comportamentul unui instalator chemat să repare o țeavă și care nu este deloc interesat de daunele colaterale pe care le produce. Crin Antonescu îl acuză pe Ilie Bolojan că este liderul de facto al USR, un campion al „tefelismului”, și se arată mirat că acesta a stat 25 de ani în PNL, dar nu împărtășește deloc valorile liberale.

Concluzia noastră: fostul candidat FSN, pardon, al comasațiilor PNL-PSD, Crin Antonescu dovedește că și-a pierdut definitiv busola politică. Prins între compromisuri și calcule de conjunctură, discursul său a devenit incoerent și lipsit de principii, confirmând ruptura totală dintre retorica de altădată și realitatea politică actuală.

P.S. În luna ianuarie 2026, Crin Gheorghe Laurențiu Antonescu a împlinit 36 de ani de când a devenit membru PNL și, tot atunci, președinte al Filialei PNL Tulcea, fapt declarat chiar de el. Vorbim, așadar, despre ianuarie 1990, perioada în care îi întâlnea la sediul PNL pe Radu Câmpeanu, Mircea Ionescu Quintus, Dan Amedeo Lăzărescu, Alexandru Paleologu și alți adevărați liberali. În mod firesc, această școală politică ar fi trebuit să-l consacre drept un liberal autentic, nu un „penelist sadea”, un comasat de joasă speță care astăzi atacă un premier liberal la comanda PSD, cot la cot cu europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea. Eșecul său de a ajunge în turul doi al alegerilor prezidențiale din 4–18 mai 2025 ține exclusiv de responsabilitatea personală a candidatului. Faptul că, din frustrare și viclenie politică, își varsă acum „focul mâniei” asupra lui Ilie Bolojan demonstrează că nu a învățat nimic de la seniorii politicii românești pe lângă care se strecurase încă din 1990.

Morala: Crin Antonescu, la cât de bine te înțelegi cu PSD-ul și, mai nou, cu „suveranistul” Gheorghe Piperea, poate ar fi mai onest să candidezi direct pe listele lor la Europarlamentare. La cât de „cultivat” te crezi, ai timp suficient să ajungi și, poate, să-l întreci pe Dan Puric, deși îți atârnă încă de gât prietenia cu marii seniori fondatori ai PNL din 1990. Din păcate, prăbușirea ta politică a devenit atât de evidentă, încât nu mai interesează pe nimeni. Continuă, așadar, să-l ataci pe Ilie Bolojan, unul dintre puținii care încearcă să îndrepte țara, chiar cu riscul de a-și compromite cariera politică. În schimb, de Marcel Ciolacu mai ai puțin și îl vei proclama cel mai bun premier de după 1990, desigur, dacă partidul ți-o cere. Partidul comasaților, firește.

 

https://www.stiripesurse.ro/video-crin-antonescu-a-scos-armamentul-greu-si-il-mitraliaza-pe-ilie-bolojan-ia-masuri-aberante-suicidare-este-campionul-hastagismului_3856340

Banner

Leave a Reply

    Back to top